ویژه های مهامکس

آنالیز تعیین پتانسیل زتا

آنالیز تعیین پتانسیل زتا (Zeta Potential) روشی برای تعیین میزان بار الکتریکی ذرات است. میزان بارذرات در کاربردهای گسترده ای از اهمیت بالایی برخوردار است. بار بالای ذرات چه منفی و چه مثبت منجر به پایداری ذرات در مایعات و عدم رسوب دادن آنها می شود. این امر در حوزه نانوذرات و جلوگیری از آگلومره شدن آنها بسیار مورد توجه قرار گرفته است. پایداری ذرات از سوی دیگر بسیار در صنایع آرایشی و بهداشتی با اهمیت است.

از سوی دیگر بار ذرات در چگونگی برهمکنش ذرات با سلول ها و میکروب ها و یا جذب یون ها در تصفیه آب موثر بوده و انجام آنالیز تعیین پتانسیل زتا تنها راه بررسی آن است. در نتیجه محققین و صنعتگران باید پتانسیل بالای این روش در مطالعه ذرات و تولید سوسپانسیون های پایدار را در نظر بگیرند. در مهامکس آنالیز تعیین پتانسیل زتا در محلولهای مختلف و با کیفیت بالا انجام می پذیرد.

مدت زمان تخمینی
بین ۱۲ تا ۲۰ روز کاری
آنالیز تعیین پتانسیل زتا
هزینه به ازای هر نمونه
۱,۵۰۰,۰۰۰ ریال
مبلغ ۹٪ مالیات بر‌ ارزش افزوده به هزینه کل اضافه می‌شود.

شرایط خاص و نکات مهم در ارسال نمونه

توجه: نتیجه آنالیز DLS و زتا تنها به صورت PDF ارایه می شود و امکان ارایه به صورت اکسل وجود ندارد.

درباره آنالیز

آزمون پتانسیل زتا (zeta potential)

آزمون پتانسیل زتا (Zeta Potential) میزان اختلاف پتانسیل الکتریکی بین لایه لغزشی و پتانسیل در فاصله دور از ذره (فاصله‌ای با پتانسیل صفر) را اندازه‌گیری می کند. میزان پتانسیل زتا با چگالی بار سطحی ذرات رابطه دارد، از این رو پتانسیل زتا به صورت مستقیم با چگالی بار ذرات مرتبط است. دلیل اصلی پایداری کلویید‌ها، وجود بار سطحی روی ذرات است. این بارهای هم نام باعث می‌شوند تا ذرات یکدیگر را دفع کنند. این نیروی دافعه باعث می‌شود تا ذرات نتوانند به یکدیگر بپیوندند و تشکیل کلوخه‌های بزرگ‌تر را بدهند تا در نتیچه راحت سقوط کنند.

از این رو هرچه میزان بار سطحی ذرات کلویید بیشتر باشد کلویید پایدارتر است و ذرات آن دیرتر کلوخه می‌شوند و یا رسوب می‌کنند. کلویید‌ها از یک فاز زمینه (حلال) و یک سری ذرات معلق تشکیل شده‌اند، به طور معمول یون‌هایی با بار مثبت و منفی در فاز حلال وجود دارند. ذرات بار دار درون کلویید یون‌هایی با بار مخالف را جذب می‌کنند. این امر باعث می‌شود تا روی سطح ذره باردار یون‌هایی با بار مخالف جمع شوند. تجمع یون‌هایی با بار مخالف باعث کاهش پتانسیل الکتریکی ذره می‌شود. تجمع یون‌ها روی ذره باردار باعث ایجاد دو لایه اطراف ذره باردار می‌شود.

لایه داخلی، لایه استرن (Estern Layer) نامیده می‌شود، درون این لایه یون‌ها به شدت تحت تاثیر میدان الکتریکی ذره باردار قرار دارند به همین دلیل نمی‌توانند به راحتی از ذره جدا شوند. لایه بیرونی‌تر لایه است که یون‌ها تحت تاثیر میدان الکتریکی هسته باردار هستند ولی می‌توانند از این لایه خارج شوند و یا به آن وارد شوند. یون‌هایی که در این دو لایه قرار دارند در صورت حرکت ذره باردار، با آن حرکت می‌کنند، مرز خارجی لایه دوم را سطح لغزشی (Slipping Plane) می‌نامند. یون‌های داخل این مرز همراه ذره حرکت می‌کنند ولی یون‌های خارج این لایه یه همراه ذره حرکت نمی‌کنند.

در آنالیز Zeta potantial  پتانسیل الکتریکی این مرز اندازه‌گیری می‌شود، زیرا دستگاه پتانسیل زتا برپایه حرکت ذرات در میدان الکتریکی کار می‌کند و از آنجایی که یون‌های داخل سطح لغزشی با ذره باردار حرکت می‌کنند، دستگاه می‌تواند پتانسیل روی سطح لغظشی را اندازه گیری کند.

توانایی‌های آزمون پتانسیل زتا

 • اندازه گیری پتانسیل زتا روی سطح سل‌ها
 • اندازه گیری پتانسیل زتا و تعیین پایداری کلویید‌ها با تغییرات PH
 • اندازه گیری پتانسیل زتا و تعیین پایداری کلویید‌ها با تغییرات ترکیب شیمیایی فاز حلال
 • بررسی تغییر پتانسیل زتا با اضافه کردن افزودنی‌ها به کلویید
 • بررسی پایداری دوغاب‌ها
 • بررسی پایداری ذرات معلق در آب
 • بررسی پایداری کلویید‌های دارویی
 • بررسی پایداری کلویید‌های و امولسیون‌های خوراکی

مشخصات دستگاه پتانسیل زتا

 • مدل دستگاه۱: VASCO
 • شرکت سازنده: CORDOUAN TECHNOLOGIES
 • کشور سازنده: فرانسه
 • شرایط نمونه: سوسپانسیون یا امولوسیون ذرات در تمام حلال‌ها
 •  نام دیگر آن: طیف سنجی ارتباط فوتونی (PCS= Photon correlation spectroscopy)
 • مدل دستگاه۲: SZ-100z
 • شرکت سازنده: Horiba Jobin Jyovin
 • کشور سازنده: ژاپن

نتایج آزمون پتانسیل زتا به صورت زیر ارائه می‌شود:

برای بدست آمدن نتیجه دقیق‌تر و قابل اعتمادتر از آزمون پتانسیل زتا، پتانسیل زتا دو مرتبه اندازه‌گیری می‌شود. نتایج آزمون پتانسیل زتا به صورت دو فایل PDF و یک فایل Excel ارائه می‌شود که این فایل‌های PDF شامل شرایط آزمون، نمودار پراکندگی پتانسیل زتا و میانگین پتانسیل زتا برای هر بار اندازه‌گیری است. فایل excel نیز حاوی اطلاعات نقطه به نقطه نمودار‌های پراکندگی پتانسیل زتا برای هر دو بار اندازه گیری است.

توانمندی دستگاه

توجه: نتیجه آنالیز DLS و زتا تنها به صورت PDF ارایه می شود و امکان ارایه به صورت اکسل وجود ندارد.