ویژه های مهامکس

TEM Philips EM 208S

مدت زمان تخمینی
2تا 3هفته کاری
آنالیز TEM
هزینه به ازای هر نمونه
۷,۵۰۰,۰۰۰ ریال
مبلغ ۹٪ مالیات بر‌ ارزش افزوده به هزینه کل اضافه می‌شود.

شرایط خاص و نکات مهم در ارسال نمونه

تا اطلاع ثانوی امکان انجام تست فوری وجود ندارد.
آنالیز TEM تنها برای نمونه های پودری و نمونه های دیسپرس شده قابل انجام است.
موارد زیر را در خصوص ارسال نمونه ها رعایت فرمایید:
۱- نمونه ها باید دارای حداقل وزن 10 میلی گرم باشند.
۲- اگر دیسپرسانت نمونه ها غیر از آب و اتانول است، باید ۱۰ سی سی از دیسپرسانت همراه با نمونه ارسال گردد.
۳- حداقل اندازه ذرات قابل مشاهده در حدود ۵ نانومتر است.

درباره آنالیز

آنالیز TEM : میکروسکوپ الکترونی عبوری

آنالیز TEM یک روش مشخصه یابی قدرتمند برای مطالعه و بررسی جزییات نانومتری با استفاده از برهمکنش الکترون های پر انرژی با نمونه می باشد. با استفاده از آنالیز TEM می توان داده های مربوط به کریستالوگرافی و ترکیب نمونه و همچنین مورفولوژی سطحی را بدست آورد. اکتشاف TEM افق های جدیدی را برای تصویر سازی از ریزساختار مواد در مقیاس هایی بسیار کوچکتر از آنچه در میکروسکوپ نوری به آن دست یافته شده بود، گشود.

الکترون های گسیل شده از تفنگ الکترونی پس از عبور از نمونه، از عدسی های الکترومغناطیسی مختلف عبور کرده و در نهایت به صفحه نمایش برخورد می کنند و تبدیل به سیگنال های نوری برای تشکیل تصویر می شوند. در آنالیز TEM طول موج الکترون ها بشدت وابسته به سرعت آنها می باشد و در نهایت همین طول موج تعیین کننده قدرت تفکیک تصویر نهایی خواهد بود.

یک دستگاه TEM از اجرای مختلفی متشکل از سیستم نوردهی، سیستم عدسی های متمرکز کننده، عدس های شیئی، سیستم بزرگنمایی و سیستم پردازش اطلاعات تشکیل شده است. مجموعه عدسی های متمرکز کننده باریکه الکترونی را روی نمونه متمرکز می کنند و عدسی های شیئی الکترون ها را پس از برهمکنش با نمونه به منظور تشکیل تصویر جمع می کند و در نهایت مجموعه ای از عدسی های دیگر تصویر تشکیل شده را بزرگنمایی می کنند و روی صفحه نمایش فسفری و یا CCD منتشر می کنند. عدسی های متمرکز کننده و شیئی از سیم پیچ های الکترومغناطیسی تشکیل شده اند و عبور جریان های الکتریکی در ولتاژهای متغیر دلیل اصلی نیروهایی است که توسط این عدسی ها به الکترون ها وارد می شود.
بطور کلی اطلاعات بدست آمده از TEM به ساختار و نوع نمونه (بالک و یا پودری) وابسته است. معمولا از آنالیز TEM برای بررسی و مطالعه جزییات زیر ۳۰ نانومتر استفاده می شود. با استفاده از آنالیز TEM می توان داده های بسیار مناسبی از اندازه ذرات، عیوب کریستالوگرافی مانند نابجایی ها، جاهای خالی و …، اندازه دانه ها، مورفولوژی سطحی، شناسایی فازها و جهت گیری آن ها و همچنین مطالعه استحاله های فازی را بدست آورد. یکی دیگر از داده های بسیار مهم TEM الگوی پراش الکترونی از ناحیه دلخواه (SAED) می باشد که شناسایی ترکیبات موجود در ماده با استفاده از حل کردن این الگوها بدست می آید. TEM در دو مد تصویربرداری و پراش الکترونی قابل استفاده می باشد.

یک تصویربرداری ایده آل در آنالیز TEM به این صورت است که هر نقطه از نمونه که برای تصویربرداری توسط اپراتور روی آن فوکوس می شود، برای بدست آوردن اطلاعات جانبی الگوی پراش آن نیز گرفته شود. این حالت برای نمونه هایی که از چندین فاز تشکیل شده اند بسیار مناسب است زیرا هر نقطه که تصویر برداری می شود، ترکیبات آن نیز مشخص می شود. همچنین به جز تصویربرداری و مد پراش الکترونی، اطلاعات دیگری نیز قابل دست یابی است که در ادامه به آن پرداخته می شود.

دستگاه TEM نیز مانند دیگر خانواده های میکروسکوپ الکترونی قابلیت نصب آشکارسازهایی مانند EDS و EELS را دارد که می تواند اطلاعات جانبی دیگری مانند شناسایی عناصر موجود در نمونه را فراهم کند. آشکار ساز EDS در TEM دقیقا مانند عملکرد همین آشکار ساز در SEM می باشد به این صورت که در اثر برخورد الکترون ها و کنده شدن الکترون های سطحی و بیرون آمدن آنها از نمونه، الکترون های دیگر داخل نمونه جای آنها را پر می کنند و در اثر این فعل و انفعالات یک موج الکترومغناطیسی ساطع می شود. با توجه به منحصر به فرد بودن فاصله ترازهای الکترونی در نمونه، با شناسایی انرژی این امواج می توان پی به عناصر سازنده نمونه برد.

در ادامه مشخصات دستگاهی که برای آنالیز TEM در سامانه مهامکس استفاده می شود آمده است.

دستگاه آنالیز TEM Philips EM 208S قابلیت‌های متعارف یک دستگاه TEM را دارا است و دستگاه مناسبی برای بررسی نانو ذرات، مواد زیستی، پلیمری و  نانو کامپوزیت‌ها است. این دستگاه می‌تواند در دو حالت میدان روشن ( Bright Field) و میدان تاریک (Dark Field) تصویر برداری کند.

تصاویر  آنالیز TEM معمولا در حالت میدان روشن ( Bright Field) تهیه می‌شوند.  در این حالت تصاویر وضوح بیشتری دارند و مناطق روشن‌تر مناطقی هستند که یا ضخامت نمونه در آن‌ها کمتر است و یا میانگین عدد اتمی عناصر در آن منطقه کمتر است. ولی در تصاویر میدان تاریک (Dark Field) وضوح تصویر کم‌تر است و بر عکس تصاویر میدان روشن، مناطقی که نازک‌تر و یا میانگین عدد اتمی کمتری دارند تیره‌تر دیده می‌شوند. ولی تصاویر میدان تاریک نگاتیو تصاویر میدان روشن نیستند. در برخی از نمونه‌های نانو کامپوزیتی، الزاماً مناطق روشن‌تر و یا تیره تری که در زمینه دیده می‌شوند فاز تقویت کننده نیست. برای مشخص کردن این که کدام بخش‌ها فاز تقویت کننده است، باید از همان منطقه تصویر میدان تاریک هم گرفته شود. اگر در تصویر میدان روشن نقاطی که در با کنتراست متفاوت دیده می‌شوند، همان نقاط در تصویر میدان تاریک هم مقدار تفاوت کنتراست قابل توجهی با زمینه داشته باشند، به احتمال زیاد این نقاط مربوز به همان فاز تقویت کننده هستند.

این دستگاه به علت ولتاژ پایین در تصویر برداری از نمونه‌های بالک فلزی و یا سرامیکی مناسب نیست. ولی این دستگاه برای بررسی نمونه‌های نانو پودری، الیاف و نانو مواد هسته پوسته مناسب است. هزینه و زمان آنالیز در این دستگاه کمتر از دستگاه‌های دیگر است.

سایر دستگاه های TEM/HR-TEM

مشخصات فنی دستگاه آنالیز TEM

  • ولتاژ شتابدهنده: ۱۰۰kV
  • ماکزیمم رزولوشن: کمتر از ۰.۲nm
  • تصویربرداری در دو حالت میدان روشن( Bright Field) و میدان تاریک (Dark Field)
  • عدم قابلیت الگوی پراش الکترونی از سطوح دلخواه
  • آنالیز فقط برای نمونه های پودری می باشد
  •  Philips EM208S 100KV

سوالات متداول آنالیز TEM

برای نمونه من آنالیز SEM  مناسب تر است یا TEM؟

به صورت کلی SEM تصویر سه بعدی و سطحی و TEM تصویر دو بعدی با توانایی نشان دان داخل ذرات را ارایه می دهند. در نتیجه هر دو آنالیز مکمل یکدیگر اند. برای ذرات کوچکتر از ۱۵ تا ۵  نانومتر بهتر است TEM حتما گرفته شود.

آیا نمونه من نیاز به رنگ آمیزی دارد؟

به صورت کلی نمونه های امولسیون و زیستی بهتر است رنگ آمیزی شوند. جهت مشاوره با مهامکس تماس بگیرید.

برای تعیین وقت حضوری چه باید بکنم؟

پس از ثبت درخواست، تایید و پرداخت هزینه با مهامکس تماس گرفته تا تعیین وقت صورت گیرد.

چه قدر نمونه باید بفرستم و ابعاد نمونه من چگونه باید باشد؟

اگر نمونه شما پودری است حدود ۲۰ میلی گرم بفرستید و نمونه ای مایع ۱۰ سی سی. اگر نمونه شما توده ای است باید با مهامکس تماس گرفته شود.

از نمونه من چند آنالیز می خواهم گرفته شود. آیا باید نمونه ها را برای هر آنالیز جداگانه بفرستم؟

حتما برای هر آنالیز مقدار مورد نظر را در ظرف جداگانه ریخته و کد گذاری کنید و ارسال نمایید.

نمونه تصاویر این دستگاه

لازم به ذکر است که کیفیت تصویر و تفکیک بالا در تصاویر رابطه مستقیمی با ساختار نمونه و کیفیت سنتز، مغناطیسی بودن نمونه و عدم حضور آلودگی و ذرات ناخواسته دارد و نمونه های با ساختار مشخص تصاویر قابل قبولی بدست می دهند.