ویژه های مهامکس

آنالیز TGA-DTA

آنالیزهای TGA (یا Thermal gravimetric analysis) و DTA (یا Differential thermal analysis) دردسته آنالیزهای حرارتی و از پرکاربردترین روش های آنالیز مواد می باشند. در این روش ها مشخصات یا تغییرات مشخصات مواد در اثر حرارت اندازه گیری می شود. به عنوان مثال در آنالیز TGA تغییرات وزن نمونه بر اثر تغییر دما ثبت شده و به عنوان خروجی به صورت یک نمودار ارائه می شود.

با تفسیر نتایج این آنالیزها نه تنها می توان پایداری حرارتی مواد را سنجید، بلکه می توان به اطلاعات بسیار ارزشمندی مانند میزان رطوبت ماده، وضعیت تبلور آن، دمای وقوع استحاله‌ها و یا واکنش‌ها دست یافت. همچنین امروزه این آنالیز برای بررسی میزان بارگزاری مواد آلی و داروها در نانوذرات معدنی مورد توجه محققین قرار گرفته است.

مدت زمان تخمینی
۱۵ تا ۱۸ روز کاری
آنالیز TGA-DTA
هزینه به ازای هر دقیقه
۶۷,۰۰۰ ریال
مبلغ ۹٪ مالیات بر‌ ارزش افزوده به هزینه کل اضافه می‌شود.

شرایط خاص و نکات مهم در ارسال نمونه

این آنالیز تا دمای ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد قابل انجام است.
ثبت سیکل دمایی برای انالیز tga و dsc برای فرم هایی که شروع شان از دمای محیط می باشد از 50 درجه سانتی گراد (دمای کاری دستگاه )خواهد بود.
نمونه ها نباید در محدوده دمایی مورد نظر واکنش انفجاری داشته باشند.
نمونه ها باید دارای حداقل وزن ۳۰ میلی گرم و به صورت همگن باشند. نمونه های توده ای سفت نباید بعدی بزرگتر از ۲ میلی متر داشته و وزن آنها نباید از ۱۰ میلی گرم بیشتر باشد.
فلوگاز خنثی به صورت نرمال ۶۰ میلی لیتر بر دقیقه است که این میزان قابل تغییر است.
امکان دریافت نتایج آنالیزهای DSC و DTA در کنار آنالیز TGA با پرداخت هزینه امکان پذیر است. در صورت تمایل برای دریافت نتایج DTA و DSC گزینه فوق را در فرم آنالیز انتخاب بفرمایید. هزینه نتایج DSC و DTA برابر 50 تومان می باشد.
حداقل هزینه آنالیز 120 هزار تومان می باشد.
نرم افزار دستگاه توانایی تعیین نقطه Tg و دیگر نقاط مطرح در این آزمون را نداشته و خود متقضیان باید آنرا بدست آورند.
فرآیند های هم دما و سیکل سرمایشی تا دمای اتاق نیز قابل انجام است.

درباره آنالیز

آنالیز Thermal Gravimetric Analysis- Differential Thermal Analysis  :TGA- DTA )

آنالیز TGA

آنالیز TGA برای بررسی تغییرات رفتار شیمیایی و فیزیکی مواد تحت تغییر دما استفاده می‌شود. در آزمون TGA نمونه در یک بوته از جنس آلومینا و یا پلاتین قرار داده می‌شود. این بوته درون یک کوره قرار دارد و بوته به یک ترازوی حساس متصل است. کوره می تواند با یک نرخ مشخص نمونه را گرم کند و یا آن را در یک دمای مشخص نگهدارد و یا نمونه گرم شده را با یک سرعت مشخص تا دمای محیط سرد کند. با این روش می‌توان به بررسی تغییرات وزن نمونه بر اثر تغییر دما پرداخت. غالبا عواملی مانند از دست دادن رطوبت، آب تبلور، خروج ترکیبات فرار، سوختن ترکیبات عالی (در حضور هوا )، تجزیه حرارتی و اکسید شدن باعث تغییر جرم نمونه می‌شود.

آنالیز DTA

در آزمون DTA مانند آزمون TGA دو بوته مشابه وجود دارد که در یکی از آن‌ها نمونه قرار می‌گیرد و در بوته دیگر نمونه شاهد (نمونه شاهد می‌تواند خود بوته خالی باشد)، بین دو بوته یک دماسنج اختلافی وجود دارد که این دماسنج اختلاف دمای بین دو بوته را اندازه‌گیری می‌کند. از این آزمون برای بررسی دمای وقوع استحاله‌ها و یا واکنش‌ها استفاده می‌شود. معمولا تغییر فاز و یا واکنش‌های شیمیایی گرماده و یا گرما گیر هستند. ایجاد گرما درون بوته حاوی نمونه موجب افزایش دمای آن نسبت به بوته شاهد می‌شود و ایجاد واکنش گرماگیر موجب کاهش دما می‌شود.

مشخصات فنی آنالیز TGA-DTA

 • کمپانی TA مدل Q600 ساخت امریکا
 • حد اکثر دما کاری: ۱۳۰۰ درجه سانتی‌گراد ( تا دمای ۱۰۰۰ درجه در حال حاضر انجام می شود)
 • نرخ گرم کردن: از ۱ تا ۳۰ درجه سانتی گراد بر دقیقه
 • گازهای مورد استفاده: آرگون، هوا و نیتروژن
 • فرایند هم دما و سیکل سرمایش تا دمای اتاق

توانایی ها آنالیز TGA-DTA

 • اندازه گیری رطوبت، آب تبلور و میزان فاز فرار درون نمونه
 • بررسی دمای اکسیداسیون و نرخ اکسید شدن در دماهای متفاوت
 • بررسی پایداری حرارتی در محیط هوا و گاز خنثی
 • بررسی سینتیک واکنش
 • مراحل افت وزنی و شرایط دمای آن
 • اندازه گیری مواد معدنی درون پلیمر‌ها و مواد زیستی
 • بررسی دمای استحاله در آلیاژها، مواد معدنی و آلی
 • تعیین دمای شیشه‌ای شدن

شرایط نمونه برای آزمون TGA – DTA

 • نمونه‌ها باید جامد باشند و یا در دمای محیط جامد باشند.
 • نمونه‌های بالک نباید هیچ وجهی بزرگ‌تر از ۲ میلیمتر داشته باشند.
 • مواد نباید واکنش انفجاری در طول دمای بررسی داشته باشند. برای همین ترکیب غالب نمونه باید معلوم باشد.

نتایج و تحلیل آنالیز  TGA- DTA

نتایج به صورت یک فایل PDF که نشان‌دهنده نمودار تغییرات درصد وزن (TGA) و یا تغییر اختلاف دما (DTA) بر حسب دما است. یک فایل اکسل که نشان‌دهنده شرایط آزمایش و دیتاهای نقطه به نقطه آزمون است ارائه می‌گردد. از داده‌های فایل اکسل برای رسم نمودار در اکسل و یا سایر نرم‌افزارها می‌توان استفاده کرد.

نرم افزار دستگاه توانایی تعیین نقطه Tg و دیگر نقاط مطرح در این آزمون را نداشته و خود متقاضیان باید این داده‌ها رو از روی نمودار و یا داده‌های اکسل بدست بیاورد. در صورت نیاز این تحلیل‌ها می‌تواند توسط متخصین در شرکت مهامکس انجام پذیرد. برای انجام تحلیل با مهامکس تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول آنالیز TGA/DTA

آنالیز حرارتی TGA تا چه دمایی انجام می شود؟ آیا امکان سیکل رفت و برگشت و دمای منفی نیز وجود دارد؟

این آنالیز تا دمای ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد برای اتمسفر هوا و آرگون و ۸۰۰ درجه سانتی گراد برای اتمسفر نیتروژن قابل انجام است. همچنین امکان انجام آنالیز در سیکل های رفت و برگشت و دمای منفی نیز وجود دارد.

آنالیز TGA در چه اتمسفرهایی انجام می شود؟

این آنالیز در اتمسفرهای هوا و گاز خنثی (آرگون و یا نیتروژن) قابل انجام است.

نمی دانم انالیز باید تا چه دمایی و با چه نرخ گرما دهی انجام شود. چه دمای و نرخی انتخاب کنم؟

بنا به کاربرد مورد نظرتان می خواهید تا چه دمایی پایداری حرارتی ماده سنجیده شود؟ اگر نمی دانید بهتر است رنج وسیعی را انتخاب کنید. به عنوان مثال تا ۸۰۰ درجه سانتی گراد. می خواهید دمای تجزیه یا واکنش یک ماده را بدست بیاورید؟ اگر اطلاع دقیقی ندارید و در مقالات نیز آنرا پیدا نکرده اید، بهتر است در انتخاب دما کمی محتاط باشید و دما را اصطلاحا دست بالاتر انتخاب کنید. نرخ معمول نیز ۱۰ درجه بر دقیقه است.

آیا امکان استخراج نتایج DTA و DTG و حتی DSC نیز وجود دارد؟

بله می توانید نتایج هر کدام از این آنالیزها را نیز در کنار نتیجه آنالیز TGA داشته باشید.

برای آنالیز TGA چه میزان ماده باید ارسال شود؟ نمونه مایع نیز امکان پذیر است؟

نمونه ها باید دارای حداقل وزن ۳۰ میلی گرم و به صورت همگن باشند. نمونه های توده ای نباید بعدی بزرگتر از ۲ میلی متر داشته و وزن آنها نباید از ۱۰ میلی گرم بیشتر باشد. امکان انجام آنالیز برای نمونه های مایع نیز وجود دارد. تنها ماده نباید خاصیا انفجاری داشته باشد.