ویژه های مهامکس

آنالیز UV-VIS

آنالیز طیف سنجی مرئی- فرابنفش (UV-VIS) یا همان ULTRAVIOLET VISIBLE SPECTROMETER که به آنالیز UV-VIS معروف است احتمالا پر کاربردترین دستگاه آنالیز آزمایشگاهی در حوزه شیمی، علوم زیستی، برخی مهندسی ها و محیط زیست است. اساس روش به سادگی بر پایه محاسبه میزان جذب نور توسط نمونه در محدوده طول موج نور مرئی و ماورا بنفش است، ولی کاربردهای آن بسیار وسیع است.

تعیین غلظت ترکیبات شیمیایی، یون ها و مولکول ها اصلی ترین کاربرد آنالیز UV-Vis است، با این حال اندازه گیری بند گپ نیمه رساناها، بررسی پیشرفت واکنش ها، مطالعه برهمکنش ترکیبات و اندازه گیری اندازه برخی نانو ذرات دیگر کاربرد های آن است. این آنالیز در مهامکس با بهترین دستگاه ها و برای کلیه محلول های آبی و آلی قابل انجام است.

مدت زمان تخمینی
۵ تا ۹ روز کاری
آنالیز UV-VIS
هزینه به ازای هر نمونه
۱,۰۰۰,۰۰۰ ریال
مبلغ ۹٪ مالیات بر‌ ارزش افزوده به هزینه کل اضافه می‌شود.

شرایط خاص و نکات مهم در ارسال نمونه

رعایت نکات زیر برای پذیرش نمونه های ارسالی ضروری است:
۱- برای نمونه هایی که از حلال (دیسپرسانتی) استفاده نموده اند، در صورت نیاز به رقیق سازی تأمین حلال بر عهده متقاضی میباشد و باید ارسال شود.
۲- در صورتی که متقاضی نمونه پودری برای آنالیز محلولی فرستاده باشد. ۱۰ هزار تومان به هزینه آنالیز اضافه می گردد.
۳- به منظور حذف اثر پایه (کالیبره و صفر نمودن دستگاه) برای نمونه های محلول، ارسال حلال پایه و برای نمونه های لایه نازک، ارسال زیر لایه خام الزامی می باشد.
۴- لطفاً هر یک از نمونه ها را در ظروف مجزا و مناسب ارسال فرمایید.
۵-نمونه ها باید دارای حداقل حجم ۵ سی سی باشند.
۶- جهت انجام آنالیز بر روی نمونه های بالک، فیلم و یا پودری که نمی خواهید دیسپرس شود باید آنالیز DRS و نه UV-Vis معمولی گرفته شود و زمان انجام این تست تا ۵ روز امکان افزایش دارد.

درباره آنالیز

آنالیز UV-VIS : طیف سنج مرئی فرابنفش آنالیز UV-VIS

آنالیز طیف سنجی مرئی- فرابنفش (UV-VIS) یا همان ULTRAVIOLET VISIBLE SPECTROMETER یک آزمون ابتدایی برای اندازه گیری طول موج جذب، شناسایی ترکیبات، اندازه گیری بند گپ، بررسی پیشرفت واکنش و اندازه گیری اندازه برخی نانو ذرات است. در آنالیز UV-VIS امواج الکترومغناطیسی با طول موج نور مرئی و ماورا بنفش به نمونه تابیده می‌شود. با عبور نور از درون نمونه، نمونه طول موج‌های خاصی را جذب می‌کند و به همین دلیل در پرتو خارج شده از نمونه، شدت برخی از طول موج‌ها کاهش می‌یابد. در هر ماده‌ای یک سری مکانیز‌م‌های جذب وجود دارد که هر یک از این مکانیزم‌ها می‌توانند طول موج خاصی را جذب کنند.

در دستگاه آنالیز UV-VIS پرتو خروجی از نمونه توسط یک منشور تجزیه می‌شود و بعد از آن یک حسگر شدت هر طول موج را اندازه‌گیری می‌کند. نرم افزار دستگاه شدت طول موج‌های خروجی از دستگاه را با حالت مبنا مقایسه می‌کند و شدت جذب در هر طول موج را به صورت یک نمودار گذارش می‌کند. با مشخص بودن طول موج‌های جذب شده و مشخص بودن نوع نمونه می‌توان مشخص کرد که چه عاملی باعث جذب شده است و می‌توان آن وجود یا عدم وجود آن عامل را در نمونه مشخص کرد.

از آنجایی که در روش آنالیز UV-VIS شدت جذب در هر طول موج وابسته به غلظت آن ماده یا عامل است، از روش UV-VIS می‌توان برای مقایسه مقدار یک ماده یا اندازه گیری غلظت یک ماده نیز استفاده کرد.

مشخصات فنی آنالیز UV-VIS

 • شرکت سازنده: Shimadzu
 • مدل دستگاه: UV- 160 A
 • محدوده ی طول موج: ۲۰۰-۱۰۰۰nm
 • دقت طول موج: ۲nm
 • منبع نور: لامپ دوتریم/ هالوژن تنگستن
 • دقت اندازه گیری: ۰.۰۱
 • حداقل مقدار نمونه: ۵۰۰μlit
 • دمای کاری: ۵-۳۵°C

توانایی ها آنالیز UV-VIS

 • اندازه گیری جذب نور
 • اندازه‌گیری غلظت محلول
 • بررسی خواص جذبی و عبوری یک ماده در یک بازه طول موجی
 • بررسی تغییرات جذب و عبور در یک طول موج مشخص در یک بازه زمانی
 • بررسی میزان جذب در چند طول موج مشخص
 • اندازه گیری گاف انرژی
 • شناسایی کیفی و کمی یک یا چند گونه خاص در یک مخلوط

شرایط نمونه برای آنالیز UV-VIS

برای انجام آزمون و آنالیز UV-VIS نمونه‌ها می‌توانند به صورت محلول، کلویید و یا پودری باشند. در رابطه با نمونه‌های پودری، پودر باید در محیط مناسب (معمولا آب یا الکل) دیسپرس شود به صورت کلوییدی تبدیل شود. این کار توسط اپراتور دستگاه قابل انجام است ولی متقاضی باید محیط مناسب را معرفی کند. در رابطه با نمونه‌های کلوییدی، بهتر است قبل از انجام آزمون نمونه توسط حمام التراسونیک دیسپرس شود تا نتایج بهتری بدست بیاید.

نتایج آنالیز UV-VIS

نتایج آزمون UV-VIS به صورت یک فایل اکسل و یک فایل تصویری گزارش می‌شود که این فایل اکسل شامل نتایج نقطه به نقطه شدت جذب بر حسب طول موج است.

سوالات متداول آنالیز UV-Vis

نمونه ارسالی باید پودری باشد یا محلول؟

آنالیز UV-Vis به صورت محلولی است. در صورتی که می خواهید آنالیز به صورت جامد انجام شود باید آنالیز DRS را انتخاب بفرمایید. در صورتی که نمونه به صورت محلول می فرستید باید حتما نوع حلال و بلنک را ذکر بفرمایید. همچنین می توانید نمونه به صورت پودری فرستاده تا محلول سازی در آزمایشگاه انجام شود.

محدوده طول موج جواب آنالیز به چه صورت خواهد بود؟

محدوده جواب بستگی به درخواست متقاضی دارد. جواب آنالیز می تواند در محدوده ۱۹۰ تا ۱۱۰۰ نانومتر باشد.

آیا امکان تعیین غلظت ترکیبات و رسم منحنی استاندارد وجود دارد؟

بله. در صورت تمایل می توانید نمونه خالص ماده ای که می خواهید غلظتش محاسبه شود را ارسال کنید تا نمودار استاندارد و غلظت آن ترکیب بدست آید.

 آیا محاسبه باند گپ انجام می شود؟

بله جهت محاسبه سطح باند گپ می توانید به بخش تحلیل و تفسیر نتایج مراجعه کنید.