ویژه های مهامکس

XRD Philips PW1730

مدت زمان تخمینی
بین 5 تا 8 روز کاری
هزینه به ازای هر نمونه
۱,۹۰۰,۰۰۰ ریال
مبلغ ۹٪ مالیات بر‌ ارزش افزوده به هزینه کل اضافه می‌شود.

شرایط خاص و نکات مهم در ارسال نمونه

آنالیز XRD از ۱۰ درجه تا ۸۰ درجه و گام دستگاه ۰/۰۵ درجه در هر ثانیه است. انجام آنالیز نرمال از ۵ درجه نیز امکان پذیر است که باید قبل از انجام آنالیز این امر در فرم ثبت درخواست اعلام شود. در صورت نیاز به انجام آنالیز در حالت زاویه کوچک (Low angle) گزینه فوق را در بخش خدمات و تحلیل انتخاب کنید. در این صورت آنالیز از ۰/۸ درجه تا ۱۰ درجه صورت می پذیرد.
در نظر گرفتن نکات زیر برای انجام آنالیز ضروری است:
۱- نمونه پودری باید دارای حداقل وزن ۰/۱ گرم و به صورت کاملا همگن باشد. برای آنالیز low angel حتما باید ۱ گرم ماده فرستاده شود.
۲- نمونه های تودهای باید دارای ابعاد تقریبی ۱cm × ۱cm و کاملاً مسطح باشند؛ در غیر این صورت هزینه تعویض stage از متقاضی محترم اخذ می گردد.
۳- در صورتی که نمونه به صورت قطعه یا لایه نازک است، حتماً سطح پشت نمونه را با یک علامت ضربدر مشخص نمائید.
۴- انجام آنالیز در حالت نرمال و low angel نیازمند ثبت جداگانه آنالیزها است.
۵- زمان انجام آنالیز در حالت های low angel و grazing از ۱۰ تا ۱۵ روز کاری می باشد. آنالیز تنش پسماند در حدود سه هفته کاری زمان بر است. زمان انجام در دیگر حالت ها نیازمند بررسی و اعلام نظر آزمایشگاه می باشد.
۶- نتایج به منظور کاهش هزینه انجام آنالیز به صورت ارائه طیف خام (به همراه فایل اکسل) و بدون تحلیل یا تعیین فاز است. در صورت نیاز به ارئه ریپورت این گزینه را در بخش خدمات انتخاب کنید.

درباره آنالیز

دستگاه آنالیز XRD Philips PW1730

شرکت PHILIPS‌ یکی از سازندگان بزرگ دستگاه‌های دقیق آزمایشگاهی از جمله دستگاه‌های XRD در دنیا است. دستگاه XRD PW1730 این شرکت هر چند دستگاه XRD قدیمی است ولی دقت مناسبی برای بررسی‌های نمونه‌های مختلف دارد. این دستگاه از لامپ مس برای تولید اشعه ایکس با طول موج ۱.۵۴۰۵۹۸ آنگستروم استفاده می‌کند. و می‌تواند با دقت ۰.۰۵ درجه (۲θ) می‌تواند به بررسی شدت اشعه ایکس خروجی بپردازد که دقت مناسبی برای بررسی پیک‌های مواد پیچیده دارد.

تفسیر آنالیز XRD

این دستگاه به غیر حالت Normal XRD توانایی انجام آنالیزهای low angel، Grazing، HTK و تعیین تنش پسماند است. می‌تواند در حالت‌های Low Angle و Grazing آنالیز انجام دهد که این موضوع باعث می‌شود که این دستگاه قابلیت بررسی پوشش‌ها و لایه نازک‌ها و همچنین قابلیت آشکارسازی صفحاتی که در زاویه‌های کمتر از ۱۰ درجه پیک دارند را هم داشته باشد. که این موضوع باعث می‌شود این دستگاه بتواند پاسخگوی بخش زیادی از نمونه‌های آزمایشگاهی و صنعتی باشد.

قابلیت HTK باعث می‌شود این دستگاه بتواند در دماهای بیشتر از دمای محیط به بررسی ساختار کریستالی مواد و تغییرات ناشی از دما (تا ۱۰۰۰ درجه سانتی‌گراد) در ساختارها بپردازد. با استفاده از این قابلیت می‌توان به بررسی تغییرات فازی و استحاله در مواد پرداخت.

تنش سطحی عامل مهمی در پایداری مکانیکی قطعات است. تنش سطحی باعث ایجاد ترک و یا در رشد آن تاثیر گذار باشد. از این رو مشخص کردن میزان تنش سطحی باعث می‌شود بتوان تخمین بهتری از عمر قطعه بدست آورد و یا کیفیت و تاثیر عمل مختلف مانند جوشکاری، عملیات حرارتی و یا خوردگی را بر رفتار مکانیکی سطح مورد بررسی قرار داد.

این دستگاه قابلیت‌های گوناگونی دارد، همین امر باعث می‌شوذ که بتواند پاسخگوی نمونه‌های گوناگونی باشد. مشخصات دستگاه به صورت زیر است:

مشخصات دستگاه XRD Philips PW1730

  • مدل دستگاه XRD: دستگاه PW1730 شرکت PHILIPS
  • لامپ : Cu LFF   λ=۱.۵۴۰۵۹۸ A
  • step size=0.05 deg
    Time Per Step=1 s
    ولتاژ=۴۰kV جریان=۳۰mA