ویژه های مهامکس

XRD Xpert Pro Panalytical

مدت زمان تخمینی
بین 10 تا 18 روز کاری (عدم تعلق گرنت شبکه آزمایشگاهی تا اطلاع ثانوی)
مبلغ ۹٪ مالیات بر‌ ارزش افزوده به هزینه کل اضافه می‌شود.

شرایط خاص و نکات مهم در ارسال نمونه

موقتا به این دستگاه گرنت شبکه آزمایشگاهی تعلق نمیگیرد
آنالیز XRD از ۱۰ درجه تا ۸۰ درجه و گام دستگاه ۰/۰۵ درجه در هر ثانیه است. انجام آنالیز نرمال از ۵ درجه نیز امکان پذیر است که باید قبل از انجام آنالیز این امر در فرم ثبت درخواست اعلام شود. در صورت نیاز به انجام آنالیز در حالت زاویه کوچک (Low angle) گزینه فوق را در بخش خدمات و تحلیل انتخاب کنید. در این صورت آنالیز از ۰/۸ درجه تا ۱۰ درجه صورت می پذیرد.
در نظر گرفتن نکات زیر برای انجام آنالیز ضروری است:
۱- نمونه پودری باید دارای حداقل وزن ۰/۱ گرم و به صورت کاملا همگن باشد. برای آنالیز low angel حتما باید ۱ گرم ماده فرستاده شود.
۲- نمونه های تودهای باید دارای ابعاد تقریبی ۱cm × ۱cm و کاملاً مسطح باشند؛ در غیر این صورت هزینه تعویض stage از متقاضی محترم اخذ می گردد.
۳- در صورتی که نمونه به صورت قطعه یا لایه نازک است، حتماً سطح پشت نمونه را با یک علامت ضربدر مشخص نمائید.
۴- انجام آنالیز در حالت نرمال و low angel نیازمند ثبت جداگانه آنالیزها است.
۵- زمان انجام آنالیز در حالت های low angel و grazing از ۱۰ تا ۱۵ روز کاری می باشد. زمان انجام در دیگر حالت ها نیازمند بررسی و اعلام نظر آزمایشگاه می باشد.
۶- نتایج به منظور کاهش هزینه انجام آنالیز به صورت ارائه طیف خام (به همراه فایل اکسل) و بدون تحلیل یا تعیین فاز است. در صورت نیاز به ارئه ریپورت این گزینه را در بخش خدمات انتخاب کنید.

درباره آنالیز

دستگاه آنالیز XRD Xpert Pro Panalytical

این دستگاه xrd با استفاده از یک لامپ کاتودی با تارگتی از جنس مس، اشعه ایکس تولید می‌کند. این دستگاه قابلیت بررسی نمونه‌های پودری و بالک را در حالت Normal دارا است. این دستگاه به غیر از حالت Normal می‌تواند در حالت Low Angle و یا Grazing در دمای محیط به بررسی نمونه‌ها بپردازد. حالت Normal برای بررسی اغلب نمونه‌ها استفاده می‌شود و با آن می‌توان به بررسی پیک‌های که در زوایای بیشتر از ۱۰ درجه ایجاد می‌شوند پرداخت. حالت Low Angle زمانی استفاده می‌شود که ماده مورد بررسی دارای پیک‌های پر اهمیتی باشد گه در زوایای کمتر از ۱۰ درجه دیده می‌شوند، مانند گرافن یا خاک رس. از آن جایی که در حالت Low Angle فقط می‌توان به بررسی پیک‌های کوچکتر از ۱۰ درجه پرداخت، اگر لازم باشد هم پیک‌های بزرگ‌تر و هم کوچک‌تر از ۱۰ درجه را باید بررسی کرد: باید یک بار در حالت Normal و یک بار در حالت Low Angle نمونه را بررسی کرد. برای نمونه‌های لایه نازک و پوشش‌های نازک، اگر لازم باشد که تنها پیک‌های پوشش ثبت شود باید از حالت Grazing استفاده شود.

تفسیر آنالیز XRD

یکی از قابلیت‌های مهم این دستگاه توانایی انجام آنالیز در گام های پایین است. این دستگاه در صورت درخواست متقاضی می‌تواند پراش اشعه ایکس را در گام‌هایی با دقت ۰.۰۰۱ (۲θ) درجه ثبت کند. ثبت پراش با این دقت موجب می‌شود تا شیفت پیک‌ها که معمولا بر اثر تنش و یا انحلال ناخالصی در ماده ایجاد می‌شود را بتوان با دقت بالایی اندازه گیری کرد. با توجه به دقت بالای این دستگاه در ثبت زاویه پراش، می‌توان به بررسی اثر دوپ شدن ناخالصی در تغییر اندازه سلول واحد زمینه پرداخت. دقت بالای این دستگاه باعث می‌شود تا تغییرات کم ثابت شبکه که معمولا بر اثر ورود مقدار کمی ناخالصی به شبکه ایجاد می‌شود را بتوان مشاهده کرد و آن را اندازه‌گیری کرد.

لازم به ذکر است که کاهش اندازه گام باعث می‌شود زمان آنالیز افزایش یابد. این امر باعث افزایش هزینه آنالیز می‌شود. برای جلوگیری از افزایش هزینه به دلیل کاهش اندازه گام، می‌توان محدوده زاویه آنالیز را کاهش داد تا فقط یک یا چند پیک مشخص بررسی شوند ولی لازم است قبل از ثبت این نمونه‌ها با کارشناسان مهامکس هماهنگی لازم انجام شود.

مشخصات فنی دستگاه XRD Xpert Pro Panalytical

  • لامپ اشعه ایکس ۲.۲KW و با آند Cu-LFF  و ولتاژ ۶۰KV
  • گونیومتر  (PW3050/60 (θ
  • گام معمول:  ۰.۰۵ درجه (۲θ)، در صورت نیاز گام می‌تواند تا ۰.۰۰۱ درجه کاهش یابد.